F R E T K I

Forum o fretkach

Ogłoszenie

Zapraszamy do rejestracji! :)

#1 2008-08-07 11:23:27

dzunia:*

Gość

jak przekonać rodziców do fretki ??

witam wszystkich !!
mam powazny problem
ponieważ chce mieć fretke
zobaczyłam je w sklepie zologicznym w Warszawie ( gdzie mieszkam ) i poprostu sie zakochalam ! fredzie są śliczne:*
no i chciałam bardzo mieć fretke
juz kiedyś miałam chomika , króliczka i świnke morską więc umiem sie opiekować gryzonikami
ale problem w tym że rodzice nie chcą sie zgodzić !
tacie jest wszystko obojętne i mi mówi "spytaj mamy" , ale mama pozostaje nieugienta prosze i mówie raz nawet sie prawie popłakałam ale mama wciąż powtarza , że to nie jest zwierzak dla mnie , że nie mamy na niego miejsca bo mieszkamy w bloku , że to wymaga dużo pieniędzy i czasu i td... ale ja wiem ze będę potrafila sie zająć fretką..jak jej to udowodnic ?
prosze wszystkich o rade !
ps. trafilam na te forum przez fretki .fora. i tam był adres do tego , widze ze tam juz dawno nikt nie pisze oprócz Leny:) dlatego przyszlam tu i prosze o rady!
dzunia Magdunia:*

 

#2 2008-08-07 16:34:21

Lena:)

Administrator

Zarejestrowany: 2008-08-06
Posty: 29
Punktów :   
Fretki: Grubeć ;D

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

dzunia:* napisał:

witam wszystkich !!
mam powazny problem
ponieważ chce mieć fretke
zobaczyłam je w sklepie zologicznym w Warszawie ( gdzie mieszkam ) i poprostu sie zakochalam ! fredzie są śliczne:*
no i chciałam bardzo mieć fretke
juz kiedyś miałam chomika , króliczka i świnke morską więc umiem sie opiekować gryzonikami
ale problem w tym że rodzice nie chcą sie zgodzić !
tacie jest wszystko obojętne i mi mówi "spytaj mamy" , ale mama pozostaje nieugienta prosze i mówie raz nawet sie prawie popłakałam ale mama wciąż powtarza , że to nie jest zwierzak dla mnie , że nie mamy na niego miejsca bo mieszkamy w bloku , że to wymaga dużo pieniędzy i czasu i td... ale ja wiem ze będę potrafila sie zająć fretką..jak jej to udowodnic ?
prosze wszystkich o rade !
ps. trafilam na te forum przez fretki .fora. i tam był adres do tego , widze ze tam juz dawno nikt nie pisze oprócz Leny:) dlatego przyszlam tu i prosze o rady!
dzunia Magdunia:*

Witaj Dzuniu.
Nie wiem czy wiesz, że fretka to zwierzak, który potrzebuje dużo czasu i cierpliwości. Mogłabym Ci duużo napisać, bo wydaje mi się, że niewiele wiesz o fretkach. Sklep zoologiczny? Hmm, może lepiej obejrzyj się za dobrą domową hodowlą. W Warszawie jest ich kilka, więc nie będziesz miała problemu ze znalezieniem. A fretki z domówek są zdrowe, wypieszczone, mają chip, książeczkę zdrowia i szczepienia - przy fretce z fermy - czyli sklepy, bo do nich trafiają zwierzątka z ferm - nie masz tam gwarancji, że bierzesz zdrowego zwierzaka, a niestety leczenie fretki sporo kosztuje. Niektórzy litują się nad fretkami z ferm, i biorą je żeby wiodły szczęśliwsze życie, ale to nie jest dobry pomysł. Szczególnie, że w ten sposób nakręcamy interes pseudohodowcom (czyt. fermiarzom, którym nie zależy na dobrze zwierząt a na interesie).

To po pierwsze... po drugie, myślę że Twoja mama ma rację. Tzn. trzymanie fretki w bloku to nie żaden kataklizm Jest dużo osób, które mieszkają w małym mieszkaniu, ale... zwykle wtedy zapewniają fretce dużą część domu do biegania, niektórzy nawet całe. W blokach często pokoje są małe, a fretka lubi dużo biegać, poznawać nowe tereny.

A co do argumentów Twojej mamy, że fretka wymaga czasu i pieniędzy, zgadzam się w 100%, niestety takie są realia. Mając freciaka wydasz nie tylko sporą sumkę na samo zwierzątko (ok. 200-500zł w zależności od umaszczenia) ale też na klatkę i jej wyposażenie (nawet ok. 500-1000zł!) + jedzenie, żwirek, wizyty u weta, a co gdyby fretka zachorowała?! Wtedy w ciągu tygodnia możesz wydać dwa razy tyle a chyba nie chciałabyś patrzeć, jak zwierzak umiera Ci na rękach.

Przykro mi to mówić, ale Twoja mama ma rację. Jeśli nie masz warunków do tego, aby mieć fretkę, kup sobie inne zwierzątko, które nie wymaga takiego poświęcenia. Pisałaś, że miałaś chomiki, króliki, świnki morskie? Dlaczego chcesz fretkę? Bo ma słodką mordkę? Chomiczek czy świnka to też fajne zwierzątka, a nie wymagają tylu pieniędzy i czasu. Pomyśl nad tym.
Pozdrawiam,
Lena.

PS.

dzunia:* napisał:

juz kiedyś miałam chomika , króliczka i świnke morską więc umiem sie opiekować gryzonikami

Fretka to nie gryzoń. Fretka jest drapieżnikiem!

Offline

 

#3 2008-08-08 20:16:57

Vandetta

Gość

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

Ja też mam ten problem. A głównie moim rodzicom chodzi o to że mamy już dwa psy w tym jednego mieszańca teriera który mieszka w domu.
Nie wiem jak ich przekonać. No i jest jeszcze sprawa wakacji i różnych takich wyjazdów. Wtedy najlepiej wziąć fretkę ze sobą ale czy hotele zgodzą się na zwierzaka ???
Aha mam jeszcze jedno pytanie. Znalazłam w internecie zestaw dla fretki : http://fretki.com/sklep/product_info.ph … ts_id=219&
Czy on wystarczy na start fretki w nowym domu ? (No oczywiście poza jedzeniem).
Czekam na odpowiedź.

 

#4 2008-08-09 14:21:48

Vandetta

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-09
Posty: 4
Punktów :   

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

Ten post wyżej jest napisany przeze mnie x)

Offline

 

#5 2008-08-09 21:37:47

Lena:)

Administrator

Zarejestrowany: 2008-08-06
Posty: 29
Punktów :   
Fretki: Grubeć ;D

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

Vandetta napisał:

Ja też mam ten problem. A głównie moim rodzicom chodzi o to że mamy już dwa psy w tym jednego mieszańca teriera który mieszka w domu.
Nie wiem jak ich przekonać. No i jest jeszcze sprawa wakacji i różnych takich wyjazdów. Wtedy najlepiej wziąć fretkę ze sobą ale czy hotele zgodzą się na zwierzaka ???
Aha mam jeszcze jedno pytanie. Znalazłam w internecie zestaw dla fretki : http://fretki.com/sklep/product_info.ph … ts_id=219&
Czy on wystarczy na start fretki w nowym domu ? (No oczywiście poza jedzeniem).
Czekam na odpowiedź.

Witam na forum
Więc może zacznę od tej klateczki. Myślę, że dla jednego freciaka się nadaje, jednak słyszałam kilka niepozytywnych komentarzy na temat klatek InterZoo, ale sama nie miałam z Interką do czynienia więc nie poradzę. Oczywiście poza klatką warto zaopatrzyć się w witaminki, np. Calo-pet (pasta witaminowa) czy Malt-pastę (to akurat nie witaminy, a pasta odkłaczająca, ale przydatna do przekupienia fretki, bo większość ogonów da się za nią pokroić ) no i karma oczywiście Pamiętaj też żeby poza klatką zapewnić ogonkowi dużo wybiegu.
Wakacje to właśnie ciężka sprawa. Powiem szczerze, nie każdy hotel przyjmie zwierzaka, a i trzeba porządnie się zastanowić, czy podróż nie będzie zbyt męcząca - np. pogoda, czy nie będzie upałów, oraz czy fretka będzie mogła sobie trochę pohasać - niestety to nie jest tak, że zostawimy zwierza w hotelu na cały dzień i "papa". Są jednak hodowcy, którzy chętnie przyjmą fretkę na określony czas wzamian za przyjęcie jego fretki w innym terminie bądź za pieniążki a niektórzy z dobrym sercem nawet i za darmo Ja w tym roku zrezygnowałam z jakichkolwiek wakacji dla dobra freciszona, a być może w przyszłym roku pojadę za granicę i wtedy myślę nad zawiezieniem fretka właśnie do jakiegoś miłego hodowcy - po prostu taka podróż nie byłaby dobra dla fretki. Jednak nie wszędzie freciaka ze sobą zabierzesz i trzeba się porządnie zastanowić.
Co do psów, to tu też jest pytanie. Ja nie mam żadnych innych zwierząt poza żółwiem, który i tak jest w innym pokoju, ale moja koleżanka ma owczarka który bardzo źle reagował na mojego Gruberka. Nie znam się na rasach psów, ale np. psy myśliwskie różnie reagują, z tego co czytałam. No i też zależy na jaki charakter się trafi. Może być tak, że zwierzęta nie będą się akceptowały.
Jeśli masz w pobliżu kogoś, kto posiada fretkę możesz pójść na oględziny żeby zobaczyć jak to ogólnie z fretem jest. A jeśli chodzi o rodziców to porozmawiaj z nimi, pokaż im w internecie zdjęcia i filmiki z fretkami, daj im do poczytania, pamiętaj że muszą wiedzieć nie tylko o zaletach ale i o wadach fretki.
Pozdrawiam
Lena:)

Offline

 

#6 2008-08-11 14:07:48

Vandetta

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-09
Posty: 4
Punktów :   

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

U mnie w pobliżu nie ma nikogo kto ma fretkę więc właśnie nie mogę zobaczyć jak to wygląda na co dzień.
Dzięki za rady. Jak będe miała jakieś pytania to napiszę. PZDR

Offline

 

#7 2008-08-12 11:28:15

m@rtyna

Moderator

Zarejestrowany: 2008-08-09
Posty: 19
Punktów :   
Fretki: Kurzofretka Dantyś ;))

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

Lena Mądra Głowa jak zwykle wszystko opisała Ja tylko wypowiem się na temat psów - sama mam owczarka niemieckiego, który jest już dorosłym psem bo ma 6 lat, i nie akceptuje ogona. Moja fretka od małego była wychowywana z psem (inna rasa, nie owczarek) i nie boi się psów, ale mój pies - zazdrośnik nie lubi freciszona. Dlatego muszę zamykać drzwi kiedy wychodzę z domu - nigdy nic nie wiadomo, a ja wiem wtedy, że oba zwierzaki są bezpieczne.

Offline

 

#8 2008-08-14 19:03:44

dzunia:*

Gość

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

ok ok spokojnie...
wiec tak..fretki nie bede miala...
pomimo wielu rozmow z rodzicami, wytlumaczyli sie tym , ze na fretke nie mamy czasu i pieniedzy ....
nie zebysmy byli biedni.
No cóż.Dzieki za rady.
Mama zgodziła sie na miłego gryzonia i niedługo dostane świnke morską . Dzie ki raz jeszcze

 

#9 2008-08-14 19:19:46

m@rtyna

Moderator

Zarejestrowany: 2008-08-09
Posty: 19
Punktów :   
Fretki: Kurzofretka Dantyś ;))

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

No i widzisz Będziesz miała innego zwierzaka, ale decyzja dobra ;]
Pozdrawiam i gratuluję.

Offline

 

#10 2008-10-28 12:15:35

oli_25

Gość

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

Witam
Od trzech dni mam fretke. Ma 9 mies. Moj problem polega na tym ze wlasciciel nie dal mi zadnej ksiazeczki dla niej i czipu chyba tez nie ma(choc nie jestem pewna). Czytalam ze musi to miec i ze powinna byc zaszczepiona. Czy powinnam pojsc z nia do weterynarza? A co jesli zaszczepilabym ja dwa razy na to samo? I jeszcze jedno bo nie chcial sie zalatwiac do kuwety narazie widzialam tylko jak moze ze dwa trzy razy tam sie zalatwil a tak robi zawsze kolo niej. Czy nauczy sie tego skoro juz jest "troche stary na nauki"?? I co z wybiegami czy powinnam go puszczac na caly dzien aby biegal sobie po mieszkaniu?? Troche sie tego boje bo mam roczne dziecko i boje sie zeby nie ugryzl. A zauwazylam ze jak chce sie bawic to gryzie. Mojego meza ugryzl w lokiec i zostawil mu slady od zebow. (jesli nie byl szczepiony moze cos sie stac memu mezowi??) Prosze o jakies dobre rady. Z gory dziekuje i pozdrawiam:)

 

#11 2008-12-08 13:19:56

Lena:)

Administrator

Zarejestrowany: 2008-08-06
Posty: 29
Punktów :   
Fretki: Grubeć ;D

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

Brutalnie przyznam, że nie odwiedzałam forum dobre kilka miesięcy, ale skoro już wpadłam, to odpiszę.

Oli, Twój post nie pasuje do tego tematu, proszę - nie bójcie się zakładać nowe, jeżeli takowych jeszcze nie ma...

oli_25 napisał:

Witam
Od trzech dni mam fretke. Ma 9 mies. Moj problem polega na tym ze wlasciciel nie dal mi zadnej ksiazeczki dla niej i czipu chyba tez nie ma(choc nie jestem pewna). Czytalam ze musi to miec i ze powinna byc zaszczepiona. Czy powinnam pojsc z nia do weterynarza? A co jesli zaszczepilabym ja dwa razy na to samo? I jeszcze jedno bo nie chcial sie zalatwiac do kuwety narazie widzialam tylko jak moze ze dwa trzy razy tam sie zalatwil a tak robi zawsze kolo niej. Czy nauczy sie tego skoro juz jest "troche stary na nauki"?? I co z wybiegami czy powinnam go puszczac na caly dzien aby biegal sobie po mieszkaniu?? Troche sie tego boje bo mam roczne dziecko i boje sie zeby nie ugryzl. A zauwazylam ze jak chce sie bawic to gryzie. Mojego meza ugryzl w lokiec i zostawil mu slady od zebow. (jesli nie byl szczepiony moze cos sie stac memu mezowi??) Prosze o jakies dobre rady. Z gory dziekuje i pozdrawiam:)

1. Powinnaś pójść z ogonem do weterynarza i to jak najprędzej. Kupić mu książeczkę i zaczipować.
2. Jeżeli chodzi o kuwetę, to nawet roczna fretka może się nauczyć do niej robić. Oczywiście to trochę potrwa, ale przy wytrwałości i cierpliwości jest możliwe. Po prostu gdy widzisz, że nadstawia się gdzieś obok, to chwytasz i biegniesz wsadzić go tam, gdzie trzeba Za każdą kupę w kuwecie możesz dać mu nagrodę, np. trochę Maltpasty albo rodzynkę.
3. Jeśli masz małe dziecko, to nie wpuszczałabym freta luzem tam, gdzie ono przebywa. Ogon nawet nie chcąc może przypadkiem zrobić krzywdę, choćby udrapnąć czy delikatnie ugryźć- wiadomo, dziecko się przestraszy, za mocno ściśnie i zwierz też będzie się chciał obronić. Proponuję puszczać ogona luzem w innym pomieszczeniu, tam gdzie dziecka nie ma. Nie musi latać cały dzień, możesz go wypuszczać na kilka godzin, choć wiadomo - wylatany fret = fret szczęśliwy
4. Gryzienie może być właśnie zachętą do zabawy. Coś w stylu "poświęć mi trochę uwagi!", warto jednak nauczyć fretkę, by nie gryzła jeśli Cię to boli. Delikatnego podszczypywania nie jesteś w stanie oduczyć, ale mocnego gryzienia jak najbardziej. Użre? Chwytasz i mówisz głośno: "Nie!", wsadzasz za karę do klatki.
5. Myślę, że Twojemu mężowi nic się nie stało - fretki mają ostre ząbki i często zostawiają ślad po ugryzieniu. Jeśli jednak pojawiła się gdzieś krew, to możesz pojechać i sprawdzić czy wszystko ok. Na sprawach medyczno weterynaryjnych nie znam się
Pozdrawiam i przepraszam za późną odpowiedź, ale może jeszcze komuś się przyda.

Offline

 

#12 2010-05-04 19:57:10

agusias119

Gość

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

Lena ja równiez mam ten problem jednak on wyglada inaczej mam warunki dla fretki bo mieszkam w duzym domu z pieniedzmi raczej tez nie maproblemu tylko moim rodzicom czhodzi o ze fretki za badzo smierdząto i czym mam ich przekonać?prosze pomóz mi bo strasznie chce miec to zwierzatko!!!;[

 

#13 2011-09-20 12:48:19

Frecia Fretka

Gość

Re: jak przekonać rodziców do fretki ??

Walnij freci fotę, niech frecia wygra nagrodę

http://animalpedia.pl/aktualnosci/aktua … etek//550/

 
Administratorka forum: Lena:)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.okothroalu.pun.pl www.fifka.pun.pl www.xshippuudenx.pun.pl www.angliki.pun.pl www.pika-forum.pun.pl